خانه / پست های شاخص / فواید زایمان طبیعی و مضرات سزارین غیر ضروری – نی نی بال

فواید زایمان طبیعی و مضرات سزارین غیر ضروری – نی نی بال

زايمان

زايمان يک امر فيزيولوژيک و کاملا طبيعی است که براساس پاره ای فعاليت ها وتغييرات منظم طبيعی از شروع انقباضات ودرد زايمان آغاز وبا خروج کامل جنين و جفت پايان می يابد. درمورد تمام مادران باردار روند زايمان يکسان نبوده وعوامل ارثی و اکتسابی می توانند سير حاملگی را تغيير داده و باعث شوند که زايمان به صورت غير طبيعی انجام شود.

خوشبختانه با انجام مراقبت های پيش از بارداری و تداوم آن دردوران بارداری می توان بسياری از عوامل خطرناک را به موقع تشخيص داده و سلامت مادر و جنين را حفظ کرد. بايد توجه داشت در اکثر موارد، مادر باردار می تواند به طور طبيعی زايمان کند اما در برخي موارد فرد کمک کننده به زايمان ناگزير به انتخاب روش سزارين است از جمله:

 • لگن مادر آسيب ديده و يا تنگی لگن و سابقه زايمان های سخت داشته باشد.
 • چند قلويی
 • ديسترس جنين ( زجر جنين)
 • وضعيت جنين به صورت نمايش بريچ و نمايش های غير طبيعی ( قرار گرفتن نامناسب جنین در داخل رحم )
 • سزارين قبلی (با توجه به پرونده پزشکي فرد در خصوص علت سزارين قبلي تصميم گرفته مي شود)
 • ابتلاي مادر به بيماری های عفونی که امکان سرايت آن از طريق زايمان وجود داشته باشد.
 • مشکلات مربوط به جفت و بندناف
 • سايرموارد: ابتلاي مادر به بيماری قلبی، مسموميت حاملگی، خونريزی های نيمه دوم بارداری ، زايمان زودرس و ديررس …

معايب و عوارض سزارين

 1. سزارين يک عمل جراحی بزرگ است که پس از بيهوشی کامل يا بی حسی موضعی ، ديواره شکم ورحم را برش داده وجنين خارج می شود و با عوارضی برای مادر وجنين همراه است که بسيار بيشتر از زايمان طبيعي است.
 2. افزايش مرگ و مير مادران و نوزادان: ميزان مرگ مادر دراثر سزارين ۲ الی ۳ برابر نسبت به زايمان طبيعي است. علل اصلی مرگ را آندوميومتريت (عفونت رحمي)، خونريزی ، عفونت دستگاه ادراری و ترومبو آمبوليسم ذکر کرده اند. هم چنين خطر مرگ نوزادان متولد شده با سزارین ۴ برابر نوزادان حاصل از زايمان طبيعي است.
 3. به طور کلي محققان معتقدند مراحل زايمان طبيعي، نوزاد را براي زندگي درخارج از رحم آماده مي کند. مطالعات نشان مي دهد عوارض تهدید کننده حيات مانند سندرم زجر تنفسي نوزاد، خفگي نوزاد، خفگي زايماني و «تاکي پنه» د رنوزادان حاصل از سزارين به طور معنا داري بيشتر از نوزادان زايمان طبيعي بوده است.
 4. افزايش (صدمات) ترومای زايمانی: اگر چه درموارد نمايش غير طبيعی يا بزرگی بيش از حد جنين برای پيشگيری از ترومای زايمانی از روش سزارين استفاده می شود اما در گزارش هاي بی شماری به بروز فلج شانه ای، شکستگی جمجمه و شکستگی ساير استخوان های دراز نوزادان اشاره شده است.
 5. طولاني شدن دوران بستري مادر در بيمارستان در مقايسه با زايمان طبيعي
 6. طولاني شدن دوران نقاهت در مقايسه با زايمان طبيعي
 7. عدم امکان تماس مادر و نوزاد در ساعت اول تولد نوزاد و به تعويق افتادن شيردهي
 8. ساير مشکلات: تب، عفونت شديد زخم و مرگ سلولي جدار شکم، عوارض بيهوشي، آسيب ديدگی مجاری ادراری، عفونت محل عمل، ترومبوآمبولی، ترومبوفلبيت عفونی لگن

فواید زایمان طبیعی و مضرات سزارین غیر ضروری - نی نی بال

مزايای زايمان طبیعی

 1. حجم خونی که مادردرطول زايمان طبيعی از دست می دهد تقريبا نصف روش سزارين است، بنابراين خطر خونريزی وکم خونی کاهش ميابد.
 2. به دليل هوشياری مادر پس از زايمان رابطه عاطفی بين مادر ونوزاد و برقراری تماس اوليه که درشروع شيردهی مؤثراست سريع ترانجام می شود.
 3. مادرانی که به روش طبيعی زايمان می کنند در دادن آغوز که اولين واکسن محسوب شده  و  نقش مهمی در تأمين ايمنی بدن نوزاد دارد موفق تر عمل می کنند.
 4. خطر ابتلا به عفونت رحمی کمتر است.
 5. مادران تناسب اندام خود را به علت توانايی درانجام ورزش های مناسب سريع تر باز می يابند.
 6. احتمال ابتلا به افسردگی پس از زايمان کمتر است.
 7. مدت بستری شدن مادر در بيمارستان کمتر و توانايی مادر جهت بازگشت به کارهای عادی و روزمره سريع تر است.
 8. از نظر اقتصادی به نفع خانواده و جامعه است.

روش های كاهش درد زايمان

بیش از ۱۵۰ سال است که زايمان بدون درد يا کم درد در دنيا شروع شده است و بيش از ۱۵۰ روش در اين زمينه شناخته شده است که آنها را به دو دسته کلی دارويی و غيردارويی تقسيم می کنند:

روش هايی که غیردارويی:

درد بدون زايمان بدون استفاده از داروی بی حسی و با استفاده از مهارت زن موجب می شود که وی بتواند زايمان خود را آگاهانه هدايت کند. در اين حالت، زن قادر است که که احساس درد زايمان را به حداقل برساند. برخی از اين روش ها عبارتند از: تمرين های کششی، تن آرامی، مهارت های تنفسی، قرار گرفتن در وضعيت های مختلف در زمان درد، تمرکز، تجسم خلاق و انحراف فکر، آوا يا موسيقی، هيپنوتيزم، آب درمانی و استفاده از وان زايمان، لمس و ماساژ، طب سوزنی، طب فشاری و تحريک الکتريکی عصب از راه پوست.

زایمان بدون درد دارویی :

روش هايی که با تزريق نوعی داروی بيحسی مانع انتقال حس درد به مغز می شود. اين روش ها عبارتند از: بی حسی نخاعی يا اپيدورال، استنشاق داروی بی دردی، تزريق داروی بی دردی

منبع: فصلنامه بهورز

نی نی بال

تلگرام نی نی بال

مطلب پیشنهادی

آمپول روگام و تزریق آن در بارداری- نی نی بال

آمپول روگام و تزریق آن در بارداری- نی نی بال

 آمپول روگام (Rho D) ، یک محلول استریل از پلاسمای خون انسان است که به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *