خانه / بارداری / بارداری پر خطر / رابطه آلودگی هوا با سلامت جنین

رابطه آلودگی هوا با سلامت جنین

گاهی تأثیر تماس‌های محیطی در رشد جنین ممکن است در درازمدت آشکار شود، داده‌های حاصل از تحقیقات اشاره بر آن دارد که اختلال در عملکرد برخی از  اعضا درون بدن جنین، می‌تواند او را مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت در بزرگسالی نماید.

سال‌های اولیه کودکی، دوره‌ای بحرانی برای ادامه‌ رشد و بلوغ چندین سیستم بیولوژیکی بدن از قبیل مغز، ریه و سیستم ایمنی می‌باشد. سموم موجود در هوا می‌تواند عملکرد ریه و نیز رشد و نمو سیستم عصبی را مختل کرده و با تشدید شرایط موجود باعث بیماری‌هایی از قبیل آسم شود.

آلودگی هوا

تولد نوزاد نارس

نوزادانی که بصورت نارس و یا با اختلال در رشد متولد شده‌اند ممکن است نسبت به محیط زیست بیشتر آسیب‌پذیر باشند، به عنوان نمونه می‌توان نارسایی ریه در هنگام تولد نوزاد نارس را ذکر نمود. ترکیبات مخلوط در هوای آلوده محیط دقیقاً همان چیزی است که بر سلامت کودکان تأثیر می‌گذارد و سبب رشد کم جنین، زایمان زودرس و ایجاد بیماری‌های تنفسی می‌گردد.  مطالعه‌ی تأثیر آلودگی هوا بر نتایج باروری هنوز در حال بررسی است. هنوز پرسش‌های بسیاری در این زمینه وجود دارد که بی‌پاسخ مانده است.

سوخت‌های فسیلی

برخی مطالعات نشان داده است که هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای (PAHS)ها که مواد شیمیایی حاصل از احتراق سوخت‌های فسیلی از قبیل بنزین و گازوئیل هستند، ممکن است دلیل برخی از این آسیب‌ها باشند. چرا که این هیدروکربن‌های آروماتیک به ذرات بسیار کوچک حاصل از اگزوز خودرو (UFP)ها چسبیده و به آسانی به واسطه استنشاق وارد ریه‌های انسان می‌شود.

این UFPها می‌توانند از طریق ریه وارد جریان خون شده و سپس به سایر اعضا از قبیل مغز و جفت نفوذ کنند. مطالعات همچنین نشان داده است که ذراتی با سایز مشابه UFPها در اگزوز می‌توانند به جفت، کوریون و مایع آمنیوتیک وارد و جنین را در معرض مواد شیمیایی بالقوه خطرناکی قرار دهند و با ایجاد التهاب سبب وقوع زایمان زودرس شوند.

PAHها همچنین می‌توانند مانع از رشد جفت و رشد جنین در اوایل دوره‌ بارداری شود. در زمینه تأثیر آلودگی هوا بر روی کودکان نیز مطالعاتی صورت گرفته است که نشان می‌دهد غلظت ازن و ذرات معلق، علائم بیماری را در کودکان مبتلا به آسم، تشدید می‌کند. همچنین محققان گزارش کرده‌اند در کودکان کم‌سن و نوجوانانی که در معرض سطح بالایی از آلودگی هوا قرار دارند، کاهش عملکرد ریه، افزایش سرفه‌های شدید و برونشیت بیشتر است.

التهاب سیستم تنفسی

مطالعات نشان داده است که UFPها که ذرات معلق بسیار ریز هستند سبب التهاب در سیستم تنفسی و واکنش‌های حساسیتی شدیدتر می‌شود. ذرات حاصل از سوخت دیزلی، آلرژی شدیدتری را به وجود می‌آورند. این ذرات ممکن است اثرات مهمی بر روی ریه داشته باشند و از آنجا که ریه کودکان در معرض آسیب بیشتری است باعث ایجاد مشکلات تنفسی در کودکان می‌شود.

کودکان مبتلا به آسم که در مناطق پرترافیک زندگی می‌کنند نسبت به کودکان مشابه که در مناطق با ترافیک کمتر هستند آمار بیشتری برای بستری شدن در بیمارستان به دلیل بیماری آسم خود دارند.

آنتی اکسیدان‌ها

یکی از راه‌هایی که آلاینده‌ها می‌توانند به سلامتی آسیب رسانند از طریق استرس اکسیداتیو است که این استرس به علت عدم تعادل بین اکسیژن واکنش‌پذیر و توانایی سیستم بیولوژیکی بدن برای سهولت در رفع آسیب حاصل ایجاد می‌شود.

بدین ترتیب که زمانی که آلاینده‌های هوا جذب ریه‌ها می‌شوند، ملکول‌های اکسیدان مضر تولید می‌شوند که رادیکال‌های آزاد نامیده می‌شوند و در بدن به گردش در آمده و سلول‌های بدن را بمباران و تخریب می‌کنند.

بدن انسان دائماً برای خنثی کردن ملکول‌های اکسیدان با آنتی‌اکسیدان‌ها تلاش می‌کند و در صورتی که ملکول‌های آنتی‌اکسیدان کافی وجود نداشته باشد، فشار و استرس اکسیداتیو اتفاق می‌افتد. آنتی‌اکسیدان‌ها، آسیب‌های مخرب آلودگی هوا را کاهش می‌دهند. افراد مبتلا به آسم و بیماری‌های ریوی شدید در صورتی که سطح برخی آنتی‌اکسیدان‌های خاص در خون‌شان پایین باشد در برابر آثار مخرب آلودگی هوا آسیب‌پذیرتر خواهند بود.

یک رژیم غذایی سالم شامل میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند شما را در برابر خطرات شایع آلودگی هوا، محافظت کند.  بالا بودن سطح ویتامین C در خون آسیب‌پذیری بدن را در مقابل ذرات معلق با شعاع کمتر از ۱۰ میکرومتر که توسط ترافیک و احتراق سوخت‌های فسیلی تولید می‌شوند را کاهش می‌دهد و سبب کاهش حملات قلبی و بیماری‌های تنفسی می‌شود.

استعمال دخانیت

بیشتر یافته‌های حاصل از تحقیقات نشان داده است نوزادانی که در مناطقی با سطح بالایی از ذرات معلق زندگی می‌کنند، در معرض خطر مرگ و میر بیشتری در طی سال اول زندگی به‌ویژه با علل تنفسی هستند.  علت مرگ و میر ناشی از بیماری‌های تنفسی برای شیرخواران بسیار جوان (۱-۳ ماهه) را تنفس در سطوح بالایی از گاز مونوکسیدکربن و ذرات معلق می‌دانند، در این گروه خطر وقوع نتایج نامطلوبی از قبیل زایمان زودرس، وزن کم کودک هنگام تولد و نقایص قلبی مادرزادی را نیز مرتبط می‌دانند. زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد عمدتاً به دلیل سطوح بالایی از co و ذرات معلق در طول سه ماهه اول و ماه‌های آخر دوره‌ بارداری قبل از تولد نوزاد است.

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در اوایل دوران بارداری مانع از رشد جفت و تحویل اکسیژن و مواد مغذی به جنین می‌شود. این در حالی است که سه ماه آخر بارداری دوره‌ای تأثیرگذار در افزایش وزن نوزاد است.

افزایش بروز نقایص قلبی ارتباط مستقیمی با سطوح بالای گاز مونوکسیدکربن و احتمالاً ازن در ماه دوم دوره‌ بارداری دارد، احتمالاً بدین دلیل است که این زمان مهم‌ترین دوره زمانی برای رشد قلب جنین است.

تلگرام نی نی بال

مطلب پیشنهادی

تکرر و بی‌اختیاری ادرار در بارداری - نی نی بال

تکرر و بی‌اختیاری ادرار در بارداری – نی نی بال

تکرر ادرار یکی از مشکلات شایع دوران بارداری است. زنان باردار حتی ممکن است پیش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *