خانه / بارداری / سلامت جنین / بررسی تاثیر آلودگی هوا بر زنان باردار

بررسی تاثیر آلودگی هوا بر زنان باردار

در این روز‌ها که آلودگی هوا به بحرانی جدی برای اکثر کشورها تبدیل شده، بیشتر هشدار‌های کارشناسان و متخصصان مربوط به تهدید سلامتی خانم‌های باردار و کودکان است. زیرا این دو قشر از جامعه بیشترین آسیب را از هوای آلوده متحمل می‌شوند. همچنین از دیگر تاثیرات آلودگی هوا، عوارض جنینی است، به گونه ای که  بر اساس بررسی های محققان عوارضی مانند وزن کم هنگام تولد، مرگ داخل رحمی، تاخیر رشد داخل رحمی و ناهنجاری‌های جنینی مانند لب و کام شکری، ناهنجاری‌های قلبی عروقی و زایمان زودرس به دلیل قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ایجاد مونوکسید‌کربن و ذرات ریز موجود در هوای آلوده اثراتی بسیار منفی بر روی مادر می‌گذارد که این آلودگی‌ها بر روی جنین او هم بسیار تأثیرگذار است می‌شود.
این در حالی است که بررسی های دیگر نشان می دهد قرار گرفتن در معرض آلودگی زیاد هوا در طول دوره بارداری، خطر اوتیسم را برای جنین به همراه خواهد داشت و حتی در نوزاد تازه متولد شده به ویژه نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا آمده‌اند، خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش می‌دهد.
 آلودگی هوا

اما آلودگی هوا چه تاثیری بر زنان باردار دارد و چه آسیبی به آنها می‌رساند؟

آلودگی هوا، تهدیدی جدی برای سلامتی جنین مادران بارداری که در شهرهای آلوده زندگی می‌کنند، روزانه هوای آلوده زیادی را تنفس می‌کنند که ذرات این آلودگی به اندازه استعمال سیگار بر سلامت جنین و به ویژه سیستم تنفسی او، تأثیر منفی می‌گذارد.
بنابر‌این متخصصان به زنان باردار به ویژه افرادی که ۳ ماهه دوم بارداری‌شان را می‌گذرانند، توصیه می‌کنند تا جایی که امکان دارد در معرض هوای آلوده قرار نگیرند. همچنین اگر امکان زندگی در شهری با هوای پاک ‌تر و بهتر برای آنها وجود دارد، حتما به آنجا نقل مکان کنند.

اثر آلودگی بر جنین

مونوکسید‌کربن و ذرات ریز موجود در هوای آلوده اثراتی بسیار منفی بر روی مادر می‌گذارد که این آلودگی‌ها بر روی جنین او هم بسیار تأثیرگذار است. ممکن است به‌ دلیل تنفس هوای آلوده توسط مادران، در سیستم تنفسی آلودگی هوا ممکن است باعث ابتلای مادر باردار به تنگی نفس و سوء تغذیه شود، زیرا در هوای آلوده آنها به راحتی به سمت غذا نمی‌روند
جنین اختلال ایجاد شود و در نهایت منجر به اختلالات تنفسی مانند آسم در نوزادان شود.
۱۲ هفته اول، دوران حساسی برای مادر و جنین است آلودگی هوا و سکونت در نزدیکی مناطق پرتردد تهدید کننده سلامت مادر باردار و جنین است. این در حالی است که ۱۲ هفته اول بارداری دوران حساسی برای مادر و جنین می‌باشد و مادران باید توجه بیشتری به سلامتی جنین نشان دهند.
 همچنین هفته‌های هشت تا ۱۲ بارداری مغز جنین شروع به رشد و شکل گیری می‌کند. بنابراین اختلال رشد در این زمان می‌تواند بر ضریب هوشی و توانایی‌های مغزی جنین تأثیر مخربی بگذارد و رعایت اصول بهداشتی در این مدت اهمیت بیشتری دارد.
به گفته کارشناسان آلاینده‌های هوا از عواملی هستند که بر سلامت جنین اثر نامطلوب داشته و در دوران بارداری و به ویژه در هشت تا ۱۲ هفته نخست توصیه می‌شود مادر کمتر در معرض این آلاینده‌ها قرار گیرد.

تنگی نفس و سوء‌تغذیه در کمین مادران باردار

آلودگی هوا ممکن است باعث ابتلای مادر باردار به تنگی نفس و سوء تغذیه شود، زیرا در هوای آلوده آنها به راحتی به سمت غذا نمی‌روند.
هنگامی‌که تمایل مادر باردار به غذا کاهش پیدا کند، ممکن است دچار سوء‌تغذیه شود. در نتیجه
تحقیقات و مطالعات انجام شده نشان می‌دهد آلودگی هوا سبب نازایی، سقط جنین و برخی از ناهنجاری‌های جنینی می‌شود
این سوء تغذیه وزن مادر باردار و جنین او کاهش یافته و هر دو به سوء تغذیه مبتلا می‌شوند.

سقط جنین و نازایی

در هوایی که سرشار از سرب و ذرات شیمیایی دیگر است، عوارض احتمالی برای زنان باردار چندین برابر خواهد شد. همچنین تحقیقات و مطالعات انجام شده نشان می‌دهد آلودگی هوا سبب نازایی، سقط جنین و برخی از ناهنجاری‌های جنینی می‌شود.
توصیه هایی برای کاهش تاثیر آلودگی هوا برای زنان باردار
۱- در روزهای آلوده در و پنجره‌های خانه را ببندید.
۲- از ترددهای غیرضروری در سطح شهر خودداری کنید.
۳- هنگام خروج از منزل استفاده از ماسک‌های فیلتردار را فراموش نکنید.
۴- در منزل از دستگاه‌های تصفیه هوا استفاده کنید به‌ ویژه در اتاق خواب استفاده کنید.
۵- مقدار بیشتری میوه و سبزی تازه در طول روز بخورند تا سمومی که به‌طور احتمالی وارد بدن‌شان شده، به سبب آنتی‌اکسیدان موجود در میوه‌ها و سبزی‌ها دفع بشود یا تاثیر آن کاهش پیدا کند.
۶- مصرف شیر را فراموش نکنید و مایعات فراوان بنوشید.
منبع:ایسنا
تلگرام نی نی بال

مطلب پیشنهادی

آمپول روگام و تزریق آن در بارداری- نی نی بال

آمپول روگام و تزریق آن در بارداری- نی نی بال

 آمپول روگام (Rho D) ، یک محلول استریل از پلاسمای خون انسان است که به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *